Введення в експлуатацію житлового будинку

Введення в експлуатацію 

Обов’язковою умовою для проведення державної реєстрації права власності на будинок та проживання в ньому є процедура введення в експлуатацію.

Введення в експлуатацію житлових, садових, дачних будинків та господарських будівель та споруд на сьогодні регулюється Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 13.04.2011 р. № 461.

Наразі мова йде про введення в експлуатацію житлових, садових, дачних будинків до 500 м кв та господарських будівель та споруд, які споруджувались на підставі будівельного паспорта (до 12.03.2011 р.) або на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Щодо будинків, які споруджувались з 05.08.1992 р. до 09.04.2015 р. без дозвільної документації, то для них існує окремий порядок – «будівельна амністія» (детальніше тут).

Житлові, садові, дачні будинки та господарські будівлі та споруди, побудовані до 05.08.1992 р. не потребують введення в експлуатацію.

Декларація про готовність об’єкта до експлуатації

Прийняття в експлуатацію відбувається органами державного архітектурно-будівельного контролю шляхом реєстрації на безоплатній основі декларації про готовність об’єкта до експлуатації.

Документи для подачі декларації

Для подачі декларації вам знадобляться наступні документи:

  • технічний паспорт;
  • зареєстроване органами ДАБК повідомлення про початок будівельних робіт (або будівельний паспорт);
  • документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою;
  • документ про присвоєння адреси (якщо така процедура мала місце);
  • паспорт та код.

Процедура подачі декларації 

Подати декларацію можна трьома способами:

  1. В паперовому вигляді через ЦНАП.
  2. В електронному вигляді через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
  3. В паперовому вигляду шляхом направлення рекомендованого листа на адресу органу ДАБК.

Протягом 10 днів з моменту отримання декларації органам ДАБК реєструє декларацію або, в разі виявлення порушень, повертає.

В разі повернення декларації вся процедура не породжує ніяких юридичних наслідків. В разі її реєстрації – об’єкт вважається таким, що введений в експлуатацію. З цього моменту його можна експлуатувати, реєструвати право власності, офіційно підключати мережі та укладати договори на постачання електроенергії, води, газу тощо.

Якщо при подачі декларації ви не знайшли відомостей про дату реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт, то це можна зробити скориставшись сервісами: URBANDATA, телеграм бот DabiBot, офіційний сайт органу ДАБК, Дія.

Об’єкти, які не підлягають вводу в експлуатацію

Зверніть увагу, що не підлягають введенню в експлуатацію (щодо садових та дачних будинків): тимчасові будівлі та споруди без влаштування фундаментів, зокрема навіси, альтанки, намети, накриття, сходи, естакади, літні душові, теплиці, гаражі, а також свердловини, криниці, люфт-клозети, вбиральні, вигрібні ями, замощення, паркани, відкриті басейни та басейни із накриттям, погреби, вхід до погреба, ворота, хвіртки, приямки, тераси, ґанки.

Leave a Reply