Купівля-продаж земель сільськогосподарського призначення

Купівля-продаж земель сільськогосподарського призначення

З 1 липня 2021 року стала можливою купівля-продаж земель сільськогосподарського призначення. До 2024 року покупцями можуть бути виключно фізичні особи громадяни України. В руках одної фізичної особи не може бути сконцентровано більше ніж 100 га земель. З 2024 року покупця можуть статі і юридичні особи.

Підготовка до продажу землі.

Перевірка правоустановчих документів.

З 1992 року по 2012 рік правоустановчим документом був Державний акт на право власності на землю. З2013 року по 2015 рік – свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та витяг з кадастру. Вже з 2016 року – витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно та витяг з Державного земельного кадастру.

Земельна ділянка має бути зареєстрована в Державному земельному кадастру (відповідно мати кадастровий номер), а право власності на неї має бути зареєстроване в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

Інформація щодо реєстрації земельної ділянки та прав на неї може бути перевірена онлайн (Публічна кадастрова карта).

В разі якщо земельна ділянка не внесена до земельного кадастру, то необхідно звернутись до сертифікованої землевпорядної організації. Вони виготовлять технічну документацію щодо встановлення меж ділянки та зареєструють в кадастрі. Після чого стане можливим зареєструвати й право власності на ділянку.

Після перевірки реєстрації земельної ділянки та прав на неї необхідно відкрити рахунок в банку для здійснення розрахунку по договору, адже розрахунок по цім видам угод виключно безготівковий.

Документи необхідні для нотаріального посвідчення угоди.

Правоустановчі документи (їх різновиди та перевірку ми переглянули вище).

  • Витяг з Державного земельного кадастру. Цей витяг можна замовити онлайн самостійно або отримати у нотаріуса.
  • Витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі (цей витяг також можна замовити онлайн).
  • Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки. Цей звіт можна замовити в оцінювача або замовити безплатно онлайн через Єдину базу даних звітів про оцінку Фонду держмайна. Щодо довідок, отриманих безплатно онлайн, є певний нюанс: подекуди оцінка, яку видає база, є в декілька разів вищою від ринкової, а отже і податки доведеться сплачувати з оцінки, а не з реальної ринкової.
  • Паспорт та код сторін угоди.
  • Згода на продаж/купівлю земельної ділянки від чоловіка/дружини сторін угоди, якщо ті перебувають у зареєстрованому шлюбі.
  • Письмове повідомлення орендаря про намір продати земельну ділянку та відповідь останнього (якщо ділянка в оренді). Порядок та форму такого повідомлення і відповіді на нього варто обговорювати з нотаріусом, який буде посвідчувати угоду. Як правило нотаріуси самостійно направляють таке повідомлення та нотаріально посвідчують відмову орендаря від переважного права на купівлю.

Оподаткування купівлі-продажу земельної ділянки.

При продажу продавець зобов’язаний буде сплачувати податок на доходи фізичних осіб в розмірі 5% та 1.5% військового збору. Сума податків обраховуються від оціночної вартості ділянки (яка своєю чергою не може бути меншою за нормативно-грошову оцінку).

Leave a Reply