Житлово-будівельний кооператив

Житлово-будівельний кооператив – це поняття знайоме майже кожному. Простота форми та, у порівнянні з іншими, менша вартість організації  робить ЖБК досить привабливим для залучення коштів фізичних осіб в нове будівництво житла.  Інколи до плюсів ЖБК відносять також можливість реалізації принципу «сам собі господар», але чи все так однозначно ми розберемось далі.

Що таке ЖБК?

Це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об’єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Як це працює?

ЖБК залучає інвесторів на засадах асоційованого членства. Асоційований член на підставі укладеного договору пайової участі в ЖБК виплачує вартість закріпленого за ним житла. Після введення об’єкту в експлуатацію та повної сплати паю він має право оформити право власності на нерухомість.

На перший погляд, все просто і прозоро. Але все ж таки до вступу в ЖБК варто звернути увагу на наступні нюанси та провести певну перевірку.

Спочатку варто перевірити ЖБК по відкритим реєстрам та звернути увагу на право користування земельною ділянкою. Після чого вже перейти до вивчення документації, що дає право здійснювати будівництво. Алгоритм дій викладено тут.

Після чого обов’язково необхідно дослідити статут ЖБК та проєкт договору пайової участі, особливо звернувши увагу на наступне:

  • Права та обов’язки членів та асоційованих членів ЖБК. З самого початку необхідно розуміти, що має право асоційований член і що зобов’язаний буде виконувати.
  • Внески (вступний, членський, цільовий), фонди (цільові, неподільний, резервний, спеціальний): порядок внесення, формування, визначення розміру, право на їх затвердження. Мова йде про оцінення ризику: після сплати паю, органи правління ЖБК можуть прийняти рішення про внесення додаткових платежів (додаткового паю тощо).
  • Повноваження органів управління та порядок їх формування.
  • Порядок виходу з ЖБК. Який порядок, підстави та розрахунки.
  • Порядок спадкування паю.
  • Наявність затвердженого порядку здійснення контролю за веденням реєстру членів, паїв та закріплення конкретного об’єкта за членом. Наявність такого контролю знижує ризик подвійних продажів.
  • Порядок набуття права власності на житло: на підставі яких договорів, та які податкові наслідки. Повна сплата паю не робить асоційованого члена власником квартири. Тому цьому пункту приділяємо особливу увагу як в статуті, так і в договорі пайової участі.

Статут це основний документ після НПА, на підставі якого ЖБК здійснює свою діяльність. Вивчення краще провести із залученням спеціаліста.

Крім того, слід враховувати наступні особливості.

ЖБК є власником всього майна і після обміну паю на нерухомість член ЖБК стає власником лише житла, а мережі за межами житла, інколи земельна ділянка та місця загального користування залишаються у власності кооперативу, якщо це питання попередньо не врегульоване статутом.

Маючи статут власника майна  ЖБК може передати його у заставу. І це є ризиком: у випадку неплатоспроможності кооперативу право власності на майно перейде до кредитора. Законодавством передбачено, що кооператив відповідає за своїми зобов’язаннями всім належним йому майном.

При ознайомленні з вищезазначеними документами, поза увагою не має лишитись і таке питання як благоустрій території та під’їздні шляхи: хто, коли й за який кошт його буде виконувати.

Отже, аналіз вищезазначеної інформації надасть вам якісне підґрунтя для роздуму та виваженого прийняття рішення.

Цей аналіз можна провести самостійно, а можна звернутись до нас та отримати повноцінну послугу щодо пошуку та супроводу купівлі квартири в новобудові.

Вдалих вам угод!

Leave a Reply